sklep@maxsuple.pl 666 528 558
ektomorfik

Ektomorfik – kiedy chudość jest problemem

Ektomorfik – kiedy chudość jest problemem

Ektomorfik: Jem wszystko, dużo, ciągle i nie mogę przytyć – dla wielu te słowa to spełnienie wszelkich marzeń, jednak tak naprawdę bycie ektomorfikiem może być uciążliwe. Tym bardziej jeśli osoba o takim typie sylwetki chciałaby nabrać masy mięśniowej. Na szczęście istnieją sposoby, by opanować nawet najszybszy metabolizm – wystarczy odpowiednia dieta i przestrzeganie prostych zasad odnośnie treningów.

 

Ektomorfik: Dieta

Ogromną zaletą w byciu ektomorfikiem jest to, że można jeść praktycznie wszystko – oczywiście o ile zapewnia nam to odżywcze składniki oraz kompleksy witamin i minerałów. Ważną zasadą jest jednak to, by nie posilać się częściej niż 3-4 razy dziennie. Dzięki takiemu zabiegowi będziemy w stanie stopniowo spowalniać metabolizm i wymuszać na nim gromadzenie zapasów. Odpadają więc wszelkie przekąski, batony czy nawet słodkie napoje między głównymi posiłkami.

Ektomorfik, który chce przytyć, może spożywać aż 4500 kcal dziennie lub 50-60 kcal na każdy kilogram ciała w początkowej fazie nabierania masy, a następnie sukcesywnie zwiększać tę liczbę o kolejne 10 kcal. Ważne jest, aby chociaż połowa kalorii pochodziła z węglowodanów, 20% z tłuszczy i 30% z białek.

Ektomorfik: odżywki 

W przypadku osób o normalnej sylwetce zażywanie suplementów jest opcjonalne, jednak jeśli charakteryzujemy się budową ektomorfika, to będą one swoistą koniecznością, aby wyrzeźbić spektakularne mięśnie. Organizm ektomorfika bardzo szybko wprowadza się w stan katabolizmu i wykorzystuje tkanki mięśniowe jako źródło energii nawet przy niewielkim wysiłku fizycznym – właśnie dlatego tak istotne jest, aby zapewnić mu ciągły dostęp do składników odżywczych i związków budujących mięśnie. Specjaliści zalecają:

  1. Gainery – zawierają w sobie wszystko to, co jest potrzebne do rozpoczęcia treningu – białka (30%) oraz węglowodany (70%).
  2. BCAA – to połączenie trzech rozgałęzionych aminokwasów leucyny, waliny i izoleucyny. Stanowią one aż 33% białek mięśniowych i są niezbędne w procesie ich wzrostu. Są więc ważnym budulcem mięśni i mają sile działanie anaboliczne.
  3. Kreatyna – jest połączeniem trzech różnych aminokwasów: glicyny, argininy, i metioniny. Kreatyna jest cząsteczką wytwarzaną w organizmie, w którym przechowywane są grupy fosforanowe o wysokiej energii w postaci fosforanu kreatyny – ATP, który jest źródłem energii dla organizmu.
  4. Białko o różnym czasie wchłaniania – przed treningiem sprawdzi się więc białko serwatkowe, a na noc kazeinowe. Często dobry wyborem są białka kompleksowe. Całodobowy dostęp do białka jest dla organizmu ektomorfika czymś niezwykle ważnym i bez odpowiedniego zapasu mięśnie nie będą w stanie przeciwdziałać katabolizmowi.

 

Jak ćwiczyć będąc ektomorfikiem?

  1. Bądź cierpliwy – mięśnie pojawią się później, niż w przypadku zwykłych sylwetek, jednak bez obaw – na pewno zobaczysz efekty.
  2. Wykonuj jak najwięcej ćwiczeń siłowych, nie aerobowych.
  3. Rozgrzewka cardio nie powinna być dłuższa niż 10 min.
  4. Każde ćwiczenie wykonuj z jak największą precyzją.
  5. Rób mniej powtórzeń, jednak korzystaj z większych ciężarów.
  6. Trenuj krótko, ale intensywnie.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *