sklep@maxsuple.pl 666 528 558
zawody mr olympia

Zawody mr olympia – najbardziej prestiżowe zawody kulturystyczne

Zawody mr olympia – najbardziej prestiżowe zawody kulturystyczne

Zawody mr olympia sam występ z nich tu już wielkie osiągnięcie. Każdy kto zaczyna swoją przygodę z kulturystyką na poważnie marzy, aby dojść do takiego momentu, kiedy jego ciało będzie stanowiło wzór dla innych sportowców. Litry wylanego potu podczas treningów, liczne wyrzeczenia, perfekcyjne zorganizowanie czasu i godziny pracowania nad rzeźbą dają szanse, że poświęcenie zostanie docenione. Tytuł Mr. Olympia to nie tylko uhonorowanie wieloletnich starań, ale także prestiż i autorytet w świecie kulturystyki. A to wszystko okraszone sporą nagrodą pieniężną.

 

Jak powstały zawody mr olympia?

W latach sześćdziesiątych świat kulturystyki podzielony był na trzy niezależne od siebie federacje – IFBB, NABBA i AAU. Każda z nich organizowała zawody we własnym zakresie, a tym samym żadne z nich nie zasługiwały na miano prestiżowych. Najpopularniejsze w tym okresie były zawody Mr. Universe, World oraz America. Zwycięzcy mieli co prawda swoje chwile sławy, jednak świat szybko o nich zapominał, a tylko nieliczni wpisali się na stałe do kart historii.

Weiderowie, twórcy obecnego Mr. Olympia chcieli, by świat kulturystyki żył, mógł się rozwijać i żeby każdy był w stanie zobaczyć pokonywanie granic w pracy nad własnym ciałem. Dlatego najważniejszą zmianą w konkursie było to, że zwycięscy jednej edycji mogą startować w kolejnych, by pokazać swój progres. Pierwsze zawody odbyły się w 1965 roku i były połączeniem wszystkich znanych dotychczas konkursów kulturystycznych. Zawodnicy byli więc najbardziej docenianymi sportowcami na całym globie. Zawody miały swoje miejsce początkowo w różnych zakątkach świata, jednak od 1992 roku odbywają się tylko w USA.

Kto może wziąć udział w Mr. Olympia?

Już samo uczestniczenie w konkursie to nie lada prestiż. Dla wieku kulturystów to spełnienie marzeń i największe zawodowe osiągnięcie. Jednak aby mieć możliwość wystąpienia przed wielotysięczną publicznością i najbardziej doświadczonymi jurorami trzeba spełnić kilka warunków, które na pierwszy rzut oka wydają się nie do przeskoczenia, jednak nie jest to aż tak nierealne. Wstęp na Mr. Olympia mają wszyscy zwycięzcy poprzednich edycji, po kilkoro zawodników z innych ważnych konkursów, osoby z odpowiednią ilością punktów, a nawet kulturyści, którzy zajęli pierwsze miejsce w każdym innym konkursie, nawet MŚ Amatorów.

 

Co można wygrać?

Oprócz najważniejszego w kulturystyce tytułu i niebywałej popularności wśród fanów tego sportu otrzymuje się również inne, rzeczowe benefity. Od początku istnienia Mr. Olympia głównym założeniem miała być bardzo wysoka pula nagród, która przyciągałaby wszystkich utalentowanych kulturystów. Już w 1990 roku było to 100 000$, a w 2015 aż 400 000$ za pierwsze miejsce, 150 000$ za drugie, 100 000$, a nawet dziesiąty zawodnik nie wyszedł z pustymi rękami i otrzymał 10 000$. Oprócz zawrotnej sumy pieniędzy zwycięzcy wręcza się statuetkę Sandowa, który przez wielu uznawany jest za ojca kulturystyki i to jemu przypisuje się promocję tego sportu na całym świecie.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *