Efekt yoyo – czym naprawdę jest i jak go uniknąć?
Efekt yoyo – czym naprawdę jest i jak go uniknąć?
Większość z nas marzy o tym, żeby być szczupłym i móc przez wiele lat cieszyć się zgrabną sylwetką. Stosujemy różne diety, zmieniamy plany żywieniowe, ćwiczymy. Myśląc o utracie zbędnych kilogramów łatwo jednak przesadzić i wywołać irytujący, a czasami nawet niebezpieczny, efekt yoyo. Cykliczne zmiany masy dotyczą większości odchudzających się osób, więc warto wiedzieć o nich wszystko.
Co wywołuje efekt yoyo?
Efekt yoyo jest zwykle spowodowany drastycznymi dietami, podczas których unikamy niektórych posiłków lub nawet „głodzimy się”, co znacznie obniża dzienne spożycie kalorii. Ich niedobór zmusza organizm do tego, by spowolnił metabolizm, by być w stanie czerpać z pożywienia jakąkolwiek energię.
Odchudzanie a utrata masy… mięśniowej
Utrata masy mięśniowej jest innym aspektem związanym z yoyo. Kiedy nasze dzienne spożycie kalorii staje się bardzo niewielkie, organizm ma tendencję do przetwarzania własnych komórek mięśniowych w celu uzyskania energii. Mniejsza masa mięśniowa jest też konsekwencją spowolnienia metabolizmu. Drastyczne i nieprzemyślane diety zamiast smukłej i efektownej sylwetki pogarszają nasz stan i utrudniają wyrzeźbienie ciała.
Skutki efektu yoyo
Niejednokrotnie można spotkać się opiniami, że diety typu głodówka są w stanie zmniejszyć naszą wagę nawet o kilka kilogramów w tygodniu. Oczywiście może okazać się to skuteczne lecz opłakane w skutkach. Pomijając fakt, że mniejsza waga jest w tym przypadku tylko tymczasowa, to efekt yoyo może nieść ze sobą jeszcze poważne zaburzenia zdrowotne, takie jak:
– depresja, stres i zaburzenia odżywiania,
– wysokie ciśnienie krwi,
– choroby serca,
– cukrzyca typu 2,
– niektóre rodzaje raka,
– artretyzm,
– choroby pęcherzyka żółciowego.
Możliwość pojawienia się tych chorób wynika z faktu, że większość drastycznych diet pozbawionych jest ważnych składników odżywczych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Zapobieganie efektowi yoyo
Jeśli nie chcemy być jedną z wielu ofiar yoyo, to zawsze powinniśmy dbać o to, by nie powodować spowolnienia metabolizmu. Można to osiągnąć poprzez zwiększenie aktywności fizycznej. Należy również szukać sposobów, aby chudnąć stopniowo i bezpiecznie, bo to daje bardziej skuteczne i znacznie trwalsze efekty. Oto 5 prostych zasad, którymi powinniśmy się kierować w trakcie odchudzania:
1. Nic nie przychodzi łatwo – utrata kilogramów także. Nie trać motywacji, jeśli początkowo nie widać zmian w wadzę ciała.
2. Obserwuj swój organizm – twórz wykresy i tabelki z postępami. Nie koncentruj się tylko na kilogramach, ale także używaj miary – czasem waga stoi w miejscu, a obwód w talii się zmniejsza.
3. Stwórz swój własny harmonogram. Spisuj momenty z przeszłości, kiedy Twoja sylwetka wyglądała najkorzystniej i opisz, jakie emocje temu towarzyszyły. Może aktualny przyrost kilogramów to wina stresu i problemów, a nie większej ilości kalorii?
4. Monitoruj wszelkie zmiany swojego organizmu. Waż i mierz się regularnie, ale zwracaj uwagę także na inne aspekty, takie jak np. wypadanie włosów albo osłabienie układu odpornościowego.
5. Nie myśl o diecie, jak o vademecum na otyłość. To tylko narzędzie do osiągnięcia celu. Ważne jest, by zmienić styl życia tak, by nie był on dla nas uciążliwy i sztuczny.