sklep@maxsuple.pl 666 528 558
jazda na rowerze

Jazda na rowerze a zdrowie

Jazda na rowerze a zdrowie

Każdy z nas powinien zaprzyjaźnić się ze swoim rowerem. Jazda na rowerze w dobie wszechobecnych korków nie tylko szybciej dotrzemy nim w wybrane miejsce, ale jeszcze stracimy zbędne kilogramy i nie zatrujemy środowiska. Dlaczego jeszcze warto wsiąść na rower? Oto kilka z wielu powodów:

Jazda na rowerze a głęboki sen

Wycieczka rowerem pomoże spać głębiej. Naukowcy z Stanford University School of Medicine udowodnili, że osoby prowadzące siedzący tryb życia potrzebują zazwyczaj 40 min. na zaśnięcie, a jeśli w ciągu dnia spędzili chociaż 20 min. na rowerze, to czas ten zmniejsza się o połowę. Jazda na rowerze pomaga wrócić do prawidłowego rytmu dobowego i zsynchronizować go z organizmem, a także oczyszcza go ze zbędnego kortyzolu – hormonu stresu, który uniemożliwia zapadnięcie w głęboki sen.

 

Wpływ na skórę

Naukowcy odkryli, że regularne jady na rowerze mogą chronić skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV i zmniejszają objawy jej starzenia się. Ćwiczenia pomagają w cyrkulacji tlenu i substancji odżywczych, dzięki czemu trafiają one do komórek skóry bardziej efektywnie, a z kolei szkodliwe toksyny usuwane są szybciej. Jazda na rowerze tworzy idealne środowisko wewnątrz ciała, aby zoptymalizować produkcję kolagenu, co pomaga zmniejszyć ilość zmarszczek i przyspieszyć proces gojenia.

Wzmocnione organy wewnętrzne

Jazda rowerem może nie stymuluje do aktywności wszystkich partii mięśniowych, które są dla nas problematyczne, jednak z drugiej strony bardzo dobrze wpływa na nasze organy wewnętrzne. Nieskomplikowany ruch stymuluje je do ciągłej pracy, dzięki czemu stają się bardziej wydaje. Szczególnie dotyczy to układu trawiennego. Już 20 min. jazdy wpływa na jelita, przez co trawią one pokarm szybciej. Nie należy też zapominać o tym, że ćwiczenia mają zbawienny wpływ na kręgosłup.

Przyspieszona praca mózgu

Może wydawać się to niemożliwe, jednak badania naukowe jednoznacznie udowodniły, że codzienna jazda na rowerze może poprawić działanie mózgu nawet o 15%! To dlatego, że ćwiczenie to pomaga budować nowe komórki mózgowe w hipokampie – regionie odpowiedzialnym za pamięć, która pogarsza się od 30 roku życia.

 

Bezpieczne ćwiczenie dla kobiet w ciąży

Jazda na rowerze w czasie ciąży pomaga zarówno matce, jak i dziecku. Ćwiczenie to podnosi kondycję i poprawia stan narządów wewnętrznych, dzięki czemu i ciąża, i poród będą dla młodej mamy bardziej przystępne. Jeżdżąc na rowerze zmniejsza się ryzyko wystąpienia otyłości u malucha i występuje szybszy rozwój jego układu neurologicznego. Należy tylko pamiętać, że ćwiczenia te muszą być dostosowane do wcześniejszego trybu życia mamy – jeśli wcześniej nie miała z rowerem do czynienia to odradza się, by pierwsza wyprała miała 20 km.

Jazda na rowerze a silne serce

Badania z Purdue University w USA wykazały, że regularna jazda na rowerze może obniżyć ryzyko chorób serca o 50%. I zgodnie z British Heart Foundation – około 10.000 śmiertelnych zawałów serca można by uniknąć, gdyby ludzie jeździli na rowerze przynajmniej 30km w tygodniu.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *