Tyrozyna – zwalcza stres, podnosi wytrzymałość
Tyrozyna – zwalcza stres, podnosi wytrzymałość
Tyrozyna jest aminokwasem, budulcem białek. Wytwarzana jest w naszym organizmie w sposób naturalny z innego aminokwasu – fenyloalaniny. Tyrozyna jest produkowana w naszym ciele, a także występuje naturalnie w białkach zwierzęcych (kurczak, indyk, ryby, jaja, ser, mleko) i białkach roślinnych (orzechy, nasiona i niektórych ziaren).
Działanie tyrozyny
Tyrozyna jest budulcem wielu ważnych neuroprzekaźników, w tym adrenaliny, noradrenaliny, serotoniny i dopaminy. Jest również składnikiem wykorzystywanym do produkcji melaniny (pigmentu do pielęgnacji włosów i skóry), a także stanowi wsparcie dla prawidłowego funkcjonowania narządów odpowiedzialnych za gospodarkę hormonalną. Ze względu na kluczową rolę cząstek tyrozynowych dla pewnych neuroprzekaźników, które regulują aktywność mózgu i wpływają na kondycję umysłową, tyrozyna może stanowić rozwiązanie w przypadku niektórych schorzeń psychicznych. Jednak ta kwestia jest nadal dokładnie sprawdzana przez naukowców.
Tyrozyna a stres
Tyrozyna bierze również udział w produkcji hormonów stresu – adrenaliny i noradrenaliny. Niektórzy eksperci uważają, że w okresach długotrwałego zdenerwowania, organizm nie jest w stanie wytwarzać wystarczającej ilości tyrozyny. Kilka badań na zwierzętach i ludziach sugeruje, że suplementacja tyrozyną może pomóc poprawić pamięć i odporność na stres. Rozwiązanie to wydało się bardzo interesujące dla wojskowych, dlatego też wykonano badanie na 21 kadetach z Holandii, którym podawano tyrozynę podczas intensywnego tygodniowego szkolenia. Dziesięcioro z nich otrzymywało napój z dwoma gramami tyrozyny dziennie, podczas gdy pozostali kadeci spożywali placebo. Okazało się, że pierwsza grupa radziła sobie z zadaniami polegającymi na zapamiętywaniu i śledzeniu o 35% lepiej, natomiast w misjach wymagających aktywności fizycznej byli o 18% bardziej wytrzymali.
Działanie antydepresyjne
Suplementy z tyrozyną są często sprzedawane jako środek przeciwdepresyjny, również ze względu na rolę cząstek tyrozynowych w produkcji dopaminy i serotoniny. Jednakże tyrozyna może spowodować poważny wzrost ciśnienia tętniczego u osób przyjmujących niektóre leki antydepresyjne. Pamiętaj, aby porozmawiać z lekarzem przed zażywaniem tyrozyny, zwłaszcza jeśli jesteś osobą, która przyjmuje jakikolwiek leki regularnie.
Tyrozyna w produktach spożywczych
Tyrozyna występuje naturalnie w produktach sojowych, drobiu, indyku, rybach, orzeszkach ziemnych, migdałach, awokado, bananach, mleku, serach, jogurtach, twarogu, fasoli, nasionach dyni i sezamu.
Niedobór i nadmiar tyrozyny
Braki tyrozyny występują rzadko, zwłaszcza w przypadku mężczyzn. Niski poziom tyrozyny objawia się niskim ciśnieniem krwi, obniżeniem temperatury ciała i niedoczynnością tarczycy.
Zbyt duża ilość tyrozyny może powodować migreny oraz problemy żołądkowo-jelitowe, takie jak nudności i wymioty. Ludzie, którzy biorą leki na zaburzenia czynności tarczycy, depresję lub chorobę Parkinsona nie powinni suplementować tyrozyny.
Zobacz też: