sklep@maxsuple.pl 666 528 558
kurkuma

Kurkuma – przyprawa idealna?

Kurkuma – przyprawa idealna?

Kurkuma może być najbardziej skutecznym suplementem diety, jaki kiedykolwiek istniał. Ta aromatyczna przyprawa wykazuje ogromną liczbę pozytywnych właściwości. Wpływa zarówno na nasze zdrowie, jak również wygląd i samopoczucie. Kurkuma jest znana od tysięcy lat w Indiach, a jej prozdrowotne działanie było skutecznie wykorzystywane przez tamtejszych lekarzy. Dowiedźmy się o niej więcej!

Kurkuma : działanie

Kurkuma zawiera związki zwane kurkuminoidami, z których najważniejsza jest kurkumina. Stanowi ona główny aktywny składnik kurkumy i ma silne działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające. Jednakże zawartość kurkuminy nie jest wysoka i stanowi tylko około 3% wszystkich składników. Dodatkowym utrudnieniem jest to, że jest bardzo słabo przyswajalna do krwioobiegu. Dlatego najczęściej w suplementach nie spotkamy zwykłej kurkumy, a wyciąg z niej i to w połączeniu z czarnym pieprzem – zawarty w nim związek piperydynowy zwiększa wchłanianie kurkuminy o 2000%.

 

Kurkuma : właściwości zwrotne

Działanie przeciwzapalne

Choć ostre (krótkotrwałe) zapalenie jest korzystne, może stać się poważnym zagrożeniem, gdy zmienia się w przewlekłe (długoterminowe), a układ odpornościowy organizmu działa niewłaściwie przeciwko własnym tkankom. Prowadzi to w konsekwencji do występowania bardzo niebezpiecznych chorób, takich jak nowotwory czy Alzheimer. Okazuje się, że kurkumina ma silnie działanie przeciwzapalne – porównywalne do tego uzyskanego dzięki specjalistycznym lekom, dlatego że jest substancją bioaktywną, która zwalcza zapalenia na poziomie molekularnym.

Przeciwutleniacz

Wolne rodniki, wysoce reaktywne cząsteczki o niesparowanych elektronach, uznaje się za główną przyczynę starzenia i występowania licznych chorób. Ingerują one w ważne substancje organiczne, takich jak kwasy tłuszczowe, białka i DNA. Kurkumina może zmniejszać ich ilość ze względu na swoją chemiczną strukturę. Dodatkowo mobilizuje ona inne tkanki i enzymy do walki z wolnymi rodnikami.

Kurkuma : kondycja psychiczna

Jeszcze nie tak dawno sądzono, że neurony nie są w stanie dzielić się i mnożyć po wczesnym dzieciństwie. Jednakże obecnie wiadomo, że tak się dzieje. Neurony są zdolne do tworzenia nowych połączeń, a pewnych obszarach mózgu można zwiększyć ich liczbę. Wpływ ma na to czynnik neurotropowy (BDNF), która jest typem hormonu wzrostu działającego w mózgu. Co ciekawe, kurkumina może zwiększyć poziomy BDNF, przez co zmniejsza się ryzyko zachorowania np. na Alzhaimera czy depresję. Dodatkowo poprawia pamięć i koncentrację oraz przyspiesza przyswajanie wiedzy.

 

Kurkuma : zdrowe serce

Choroby serca są największym zabójcą na świecie. Główną zaletą kurkumy, jeśli mowa o chorobach serca, jest to, że poprawia funkcję komórek śródbłonka, która jest okładziną naczyń krwionośnych. Jego uszkodzenie powoduje niezdolność regulacji ciśnienia krwi, krzepnięcie krwi oraz powstawanie zatorów. Bardzo duże znaczenie dla zdrowego serca mają również właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające kurkumy.

Cena kurkumy

Standardowa cena kurkumy to ok. 3 zł za 100 g. Jest to stosunkowo droga przyprawa, jednak należy mieć na uwadze to, że nie jest ona produkowana w krajach europejskich. Można więc trafić na produkty przekraczające 40 zł za 100 g. Suplementy diety zawierające wyciąg z kurkumy (o pokaźnej ilości kurkuminy) to koszt od 1 do 3 zł za kapsułkę.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *