sklep@maxsuple.pl 666 528 558
suplement gaba

Suplement GABA

Suplement Gaba

Suplement gaba, jest neuroprzekaźnikiem w ludzkim organizmie, który pomaga kontrolować funkcjonowanie układu nerwowego. Jego rola polega przede wszystkim na hamowaniu ilości wysyłanych sygnałów przez system nerwowy do ​​mózgu, co z kolei działa uspokajająco na organizm. Kwas gamma-aminomasłowy rozluźnia mięśnie i zmniejsza nadpobudliwość, dlatego nieodpowiednia ilość GABA objawia się drżeniem i konwulsjami. Jaki jednak ma to związek ze sportem?

 

 

Suplement GABA : GABA i hormonu wzrostu

Dlaczego kulturyści i sportowcy zajmujący się przeróżnymi dyscyplinami sięgają po GABA? Jednym z głównych powodów jest to, że niektóre badania wskazały, że kwas ten może zwiększyć poziom hormonu wzrostu w organizmie. Według przewodnika „Nutritional concerns in recreation, exercise and sport” autorstwa Judy A. Driskell i Ira Wolinsky wynika, że jedno badanie o suplementacji GABA potwierdziło, że poziom hormonu wzrostu zwiększył się w ciągu trzech godzin po spożyciu dawki 5g kwasu. Dwa następne eksperymenty potwierdziły te wyniki, jednak kolejne badanie wykazało, że przyjmując dawkę 18 g przez cztery dni następuje zahamowanie produkcji hormony wzrostu. Wniosek można wyciągnąć więc samemu – w przypadku GABA znaczenie ma umiar i przyjmowanie prawidłowej ilości suplementu.

Suplement GABA : GABA i stres

Stres nie dotyczy tylko sfery psychicznej, ale także fizycznej. Dotyczy więc również przemęczenia i niszczenia mięśni po ciężkim treningu. Z kolei długotrwałe zdenerwowanie zaburza wiele procesów w organizmie, powoduje zmniejszenie odporności oraz negatywnie wpływa na sen. Według eksperta z dziedziny dietetyki, doktora Raya Sahelu, badania na temat suplementacji GABA w 2006 roku pokazały, że pacjenci po zażyciu kwasu gamma-aminomasłowego wykazywali znaczący wzrost fal alfa w mózgu oraz spadek fal mózgowych beta, co skutkowało obniżeniem poziomu stresu i niepokoju.

 

 

Suplement GABA : L-glutamina

GABA jest neuroprzekaźnikiem, więc pokonanie bariery krew-mózg przy wykorzystaniu suplementacji jest wyjątkowo trudne. Szacuje się, że przy pryzmowaniu 5g kwasu tylko 1g rzeczywiście trafi w odpowiednie miejsce. Ze względu na ten problem poszukiwano innego rozwiązania, by zwiększyć ilość GABA w organizmie. Okazało się, że spożywanie zasadniczego aminokwasu L-glutaminy pozwala na efektywniejsze wykorzystanie suplementów z kwasem gamma-aminomasłowym. Przegląd suplementów aminokwasowych opublikowany w „Journal of Addictive Disorders” z 2004 roku wskazuje, że L-glutamina łatwo przechodzi przez barierę krew-mózg. Gdy znajdzie się już w mózgu, to jest przekształcana w kwas glutaminowy, który pomaga funkcji mózgu, a także naturalnie zwiększa poziom GABA.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.