sklep@maxsuple.pl 666 528 558
anabolizm mięśniowy

Anabolizm mięśniowy – czym jest i jak go pobudzić?

Anabolizm mięśniowy – czym jest i jak go pobudzić?

 Anabolizm mięśniowy występuje wtedy gdy w naszym organizmie mamy więcej procesów anabolicznych jak katabolicznych.  tak więc nasz metabolizm składa się z dwóch części – katabolizmu i anabolizmu. Ten pierwszy jest najbardziej niechcianym i nielubianym procesem wśród sportowców – prowadzi do rozpadu tkanek mięśniowych i jest w stanie skutecznie zmniejszyć efektywność treningów. Natomiast anabolizm jest jego zupełnym przeciwieństwem – wpływa na rozwój mięśni i to właśnie dzięki niemu możemy cieszyć się wyrzeźbioną sylwetką.

 

Czym jest anabolizm mięśniowy?

Anabolizm to stan, kiedy do naszych mięśni trafiają wszelkie niezbędne składniki odżywcze potrzebne do tego, by mogły rosnąć. Bierze w tym udział układ hormonalny, krwionośny i trawienny. Rozkładające się węglowodany i białka zostają przetransportowane do komórek mięśniowych w celu m.in. wytworzenia ATP – źródła skurczów.

Co wpływa na anabolizm mięśniowy?

Nawet stosując się do rad najznakomitszych kulturystów i ekspertów z dziedziny żywienia nie można zapominać o tym, że wiele zależy od naszych genów. Nie znaczy to jednak, że osoby, które w rodzinie mają samych słabeuszy, nie mogą uzyskać spektakularnej sylwetki – mogą, ale zajmie to trochę więcej czasu niż w przypadku osób o normalnej lub rozbudowanej masie ciała.

Najważniejsze jest tutaj odpowiednie odżywianie. Oczywiście odpowiednio zbilansowana dieta bogata w białko jest tu podstawą, jednak liczy się także czas przyjmowania posiłków. Powinniśmy jeść mniej więcej co cztery godziny – godzinę przed i trzy godziny po treningu.

Okres ten nazywany jest przez specjalistów „oknem anabolicznym”. Jest to dobry czas na zażywanie odżywek charakteryzujących się działaniem anabolicznym Zaliczamy do nich m.in.:

– odżywki białkowe,
– preparaty kreatynowe,
aktywatory testosteronu,
aminokwasy.

Odpowiednie połączenie diety i suplementów pozwala wyzwolić hormony budujące mięśnie, takie jak hormon wzrostu czy insulinę. Z kolei przyjęcie aminokwasów może przyspieszyć syntezę białek po treningu aż trzykrotnie!

 

Anabolizm mięśniowy a trening

Rodzaj treningu, który szczególnie sprzyja anabolizmowi, to trening siłowy. Podnoszenie ciężarów, WBV lub ćwiczenia izometryczne należy wykonywać tak długo, aby zmusić mięśnie do pracy do oporu i spalić nagromadzoną energię. Dzięki temu zaczyna się etap zużywania glukozy, która jest dostępna w krwiobiegu i stworzenia przesłanek dla wzrost mięśni i ich wzmocnienia.

W celu wzrostu tkanki mięśniowej musi zostać ona najpierw „mikro-uszkodzona”. Następnie składniki odżywcze i tlen są wykorzystywane do ponownego uzupełniania opróżnionej rezerwy i do naprawy włókien. Choć trening wytrzymałościowy spala mniej kalorii niż podczas sesji cardio, w dłuższej perspektywie przynosi większe korzyści – zwiększa masę mięśniową, wzmacnia ją i pozwala utrzymać wysokie tempo przemiany materii.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.